Blue Flower

Jeśli posiadasz stronę internetową opartą o php i korzystasz z jednego z popularnych systemów CMS, takich jak Wordpress lub Joomla, ewentualnie z Drupala, to musisz liczyć się z faktem, że Twoja strona internetowa może stać się celem wirusa.

Złośliwe oprogramowanie może dostać się na Twoja stronę lub bloga w różny sposób: przez luki w systemie CMS, przez oprogramowanie do konta ftp z zainfekowanego komputera. W jakim celu tworzy się wirusy atakujące strony internetowe. Na pewno przyczyn jest wiele, tak jak wiele jest rodzajów złośliwego oprogramowania. Może być to chęć wymuszenia haraczu za odblokowanie strony, wykradzenie danych lub chęć nieuczciwego pozyskania linków. Niezależnie od przyczyny trzeba dbać o stronę internetową, której jest się właścicielem.

Po pierwsze: warto posiadać zawsze aktualny system CMS. Stała aktualizacja strony internetowej zmniejsza ryzyko skutecznego ataku.

Po drugie: warto poprosić profesjonalną firmę o w granie dodatkowych zabezpieczeń minimalizujących uderzenie w krytyczne punkty naszej strony.

Po trzecie: warto posiadać program antywirusowy na komputerze, z którego aktualizowana jest treść strony.

Po czwarte: warto pamiętać, aby nie zapisywać hasła do konta ftp w programie do do obsługi ftp. To może być prosta droga do dostania się wirusa i uszkodzenia płków.

Niezależenie od tego pamiętajmy: zawsze trzeba posiadać aktualną kopię strony internetowej przechowywaną na lokalnym dysku oraz drugą w chmurze. To zabezpiecza nas przed poważnymi stratami w wypadku, gdy padniemy ofiarą wirusa.